Vrlo vjerojatno si do sad bar jedan put čula da se antitijela ne mogu smanjiti i da ih nema smisla provjeravati.
Danas ti pišem o tome što sve utječe na snižavanje ili porast razine antitijela štitnjače, no najprije kratki uvod.
Što su to uopće antitijela i što znači ako su antitijela na štitnjaču povišena na krvnom nalazu?
Antitijela nam pomažu u zaštiti od virusa i bakterija. Kada se razvijaju antitijela štitnjače, tada imunološki sustav napada stanice i tkiva štitnjače.
To onda dovodi do upale i smanjenog rada štitnjače te pojave brojnih simptoma.
2 antitijela koja su specifična kod Hashimota su antitijela na tiroidnu peroksidazu (anti TPO) i tireoglobulin (Anti Tg).
TPO (tireoidna peroksidaza) je enzim, a tireoglobulin protein i oba se nalaze u štitnjači i pomažu u stvaranju hormona štitnjače T3 i T4.
Anti TPO su pronađena kod 90 % slučajeva Hashimota, a anti Tg u 70 % slučajeva.
Postoji nekoliko stvari koje mogu utjecati na razine antitijela na štitnjaču (anti TPO i anti Tg).
Pa ajmo po redu:
- VITAMIN D – niske razine vitamina D se povezuju sa povišenim TPO antitijelima
- SELEN – niske razine selena su također povezane sa povišenim antitijelima na štitnjaču, a suplementacija sa selenom ih može smanjiti
- INFEKCIJE – neke infekcije ili virusi kao što su hepatitis, Epstein-Barr virus i ostali
- MIOINOZITOL – mioinozitol u kombinaciji sa selenom može pomoći u smanjenju antitijela, a ujedno može pomoći i u kontroli glukoze u krvi
- GLUTEN – izbacivanje glutena može biti korisno za smanjenje razina antitijela
- JOD – bitan je za normalno funkcioniranje štitnjače, no ne smijemo ga unositi ni previše jer bi mogao imati kontraefekt (previše joda može uzrokovati dodatno razaranje štitnjače i povišenje razina antitijela TPO i Tg)
- GLUTATION – antioksidans kojeg naše stanice same proizvode i koji ima ulogu da nas štiti od slobodnih radikala.
Slobodni radikali su molekule kojima smo svakodnevno izloženi putem zraka, hrane, vode, toksina iz okoliša, pušenja, lijekova… i koje uzrokuju oksidacijski stres koji onda pak uzrokuje brojne kronične bolesti i starenje.
Uloga antioksidansa je da neutraliziraju te slobodne radikale i na taj način štite naš organizam no uslijed povećane izloženosti slobodnim radikalima i kronične upale niskog intenziteta potrebe za antioksidansima se povećavaju i stoga se dodatna suplementacija sa glutationom pokazala korisnom u smanjenju antitijela TPO, ali i TSH.
- STRES – regulacijom stresa smanjuju se i razine antitijela TPO i Tg.
Pri tome stres ne mora biti onaj klasični emotivni stres na koji prvo pomislimo.
Stres mogu biti i neki toksini iz okoliša, teški metali (živa, olovo,…), endokrini disruptori (plastika,…), virusi, infekcije…
I naravno da ne možemo potpuno ukloniti stres, niti bismo trebali – ali ono što možemo je naučiti kako se lakše nositi sa stresom i smanjiti negativne učinke.
Ako trebaš pomoć u izradi konkretnog i detaljnog plana za optimiziranje zdravlja štitnjače, snižavanje antitijela, smanjenja simptoma i sprečavanje daljnjeg razvitka bolesti, pogledaj ovdje.